Historia

Początek sportu w Rudzie Kozielskiej sięga roku 1920. W tym czasie działały dwie sekcje: palanta i szczypiorniaka. Do momentu wybuchu drugiej wojny światowej zawodnicy występujący w drużynie „szlagbala” zdobywali kilkakrotnie mistrzostwo na terenie dzisiejszej gminy Kuźnia Raciborska. Zachowało się z tamtych czasów zdjęcie zespołu, wykonane w 1925 roku. Dzięki temu wiadomo, kto miedzy innymi występował w I Schlagbal Sportfeunde Kl. Rauden. Wybuch II wojny światowej na kilka lat przerwał działalność sportową, nie tylko w Rudzie Kozielskiej, ale także w całej Polsce. Zawodnicy zostali zabrani do wojska lub pracy , wielu z nich poniosło śmierć w czasie działań wojennych.

W początkowych latach po II wojnie światowej działalność sportowa w Rudzie Kozielskiej nie istniała. Dopiero w roku 1951 z inicjatywy Leona Grzegorzycy, który przyprowadził się do Rudy Kozielskiej z Knurowa, założono drużynę piłki nożnej. W drużynie tej występowali m.in.: Dymek Emanuel, Wilk Wilhelm, Rudzok Herbert, Paprotny Jan, Michalski Jerzy, Schtojer Jan. Pierwszy mecz nie wypadł jednak najlepiej, gdyż zakończył się porażką z Bargówka 2:8. Mecz ten rozegrano piłką uszytą z ceraty i wypchaną szmatami. Następne piłki były jednak już nadmuchiwane, a dusze piłki stanowił pęcherz moczowy świni. Do rozgrywek mistrzowskich PZPN LZS Ruda Kozielska (Widera Józef, Musioł Maksymilian, Mazurek Alfons, Mazurek Arnold, Kłoda Arnold, Miera Leon, Miera Helmut) przystąpiła w roku 1953. Pierwsze boisko znajdowało się na leśnej posiadłości Zofii Schtuller. Grano na nim do roku 1960, wtedy boisko na piaszczystym terenie nie nadawało się już do gry. W tym czasie władze gminne Rud Wielkich, (do której należała Ruda Kozielska), postanowiły stworzyć jedną silną drużynę. Do Rud przeszli Engelbert „Kojko” Hajny, Jan „Hansi” Miera, Leon Miera, Helmut Miera – jeden z najlepszych piłkarzy tamtych czasów. Jednak zapał działaczy gminnych nie zakończył się całkowitym powodzeniem, gdyż po kilku latach drużyna Rud Wielkich uległa rozpadowi. W ten sposób zarówno Rudy jak i Ruda Kozielska pozostały bez drużyn piłkarskich i emocji związanych z cotygodniowymi meczami mistrzowskimi. Po 16 latach przerwy w 1976 r. odrodziła się piłka nożna w Rudzie Kozielskiej. Z inicjatywy takich ludzi jak: Ruhe Jerzy – prezes, Mazurek Teodor – skarbnik, Rudzok Jan – gospodarz, Dymek Marcin – członek zarządu, powołano do życia LZS Ruda Kozielska. W sezonie 1976/77 drużyna uczestniczyła w rozgrywkach klasy „D” podokręgu Racibórz. Zawodnicy grający w tym czasie to m.in.: Rudzok Jan, Rudzok Gerard, Miera Franciszek, Konieczny Horst, Harazim Karol.

W roku1981 LZS Ruda Kozielska wygrała barażowy mecz o wejście do Klasy „B” z Cyprzanowem 4:1. Był to jednak tylko jednoroczny epizod zakończony spadkiem. . W drużynie tej grali m.in.: Baszczok Józef, Hanusek Piotr, Wolf Waldemar, Marcalik Jan, Wolf Piotr, Harazim Karol, Miera Jan, Miera Gerard, Hanusek Gerard, Hajny Waldemar, Wilk Zygmunt, Kurcz Józef, Kurcz Krystian, Kura Arnold, Konieczny Krystian, Krecichwost Andrzej, Krecichwost Marian, Krecichwost Czesław, Janik Slawomir, Kotula Waldemar, Morcinek Marek, Mazurek Joachim, Piper Ryszard, Kubik Andrzej, Hanusek Arnold, Klimek Roman, Mazurek Jerzy, Zielinski Krystian, Stronczyński Wolfgang, Janota Eugeniusz, Pendzich Stanislaw, Morgala Walter.
Kolejny awans miał miejsce w 1986 r. kiedy to ponownie udało się awansować do Klasy „B”. Tym razem już na dłużej. Nieco wcześniej po 14 lutego 1984 r. LZS Ruda Kozielska rozegrała towarzyski mecz z 14-krotnym mistrzem Polski Górnikiem Zabrze, uzyskując wynik 0:5.

Ruda Kozielska zawsze należała do czołowych drużyn Klasy ”B”. Kilka razy ocierała się o awans do Klasy „A”. Jednak furorę robiła w rozgrywkach o Puchar Polski. Dwukrotnie awansując aż do półfinału na szczeblu podokręgu Racibórz. (sezon 1985/86 i 86/87). W sezonie 90/91 w barażu o awans do klasy „A” lepsze okazało się Brzezie. Wreszcie sezon 94/95 Ruda Kozielska jest bezkonkurencyjna w wyścigu o awans do Klasy „A”. Seria 20 meczów bez porażki, zaledwie 1 porażka w 30 meczach i wielkie święto w Rudzie Kozielskiej. Popularne „Koziołki” już na 5 kolejek przed końcem sezonu zapewniają sobie awans. Autorami tego sukcesu byli: Konieczny Piotr, Konieczny Krystian, Wolf Andrzej, Reglowy Roman, Kłoda Mirosław, Krecichwost Zygmunt, Krawiec Adam, Węglorz Wojciech, Dymek Mariusz, Morcinek Jacek, Kurcz Józef, Miera Karol, Bachrej Lucjan, Starzec Janusz, Wolf Piotr, Skrzypkowski Lucjan, Jankowski Dariusz, Węglorz Lucjan. Trenerski duet tworzyli: Konieczny Krystian i Węglorz Wojciech. Od tego czasu Ruda Kozielska , aż do 2003 r. rywalizowała w Klasie „A”. Kilkakrotnie zajmowała miejsce w czołówce (3 miejsce). Miała ostatnie dwa sezony Ruda Kozielska miała nieco słabsze, znajdując się w środkowej cześć tabeli. W sezonie 2002/03 LKS Ruda Kozielska zanotował spadek do Klasy „B”

7 lipca 1991 r. oddano do użytku Ośrodek Sportu w Rudzie Kozielskiej. Nowe boisko i budynek, w którego wnętrzu mieszczą się szatnie dla obu drużyn wraz z łaźniami, szatnia dla sędziów, świetlica i dwa pomieszczenia socjalne. Budowa rozpoczęła się w 1987 r. inicjatorem był Prezes klubu Pollak Józef, budowa zaś trwała i została ukończona podczas prezesowania Herberta Goldmana. Podczas otwarcia Ruda Kozielska zmierzyła się ze świeżo „upieczonym” drugoligowcem Naprzodem Rydultowy, przegrywając 1:5. W roku 2003 oddano do użytku zadaszenie nad estradę obok szatni . Głównym inicjatorem i osoba która wniosła największy wkład w te budowę jest Andrzej Masarczyk .

Rok 2000 to przekształcenie się LZS Ruda Kozielska w LKS Ruda Kozielska (był to wymóg przepisów PZPN). Był to także rok jubileuszu 80-lecia Klubu. Główna uroczystość odbyła się 15 i 16 lipca. Podczas dwudniowego festynu rozegrano m.in. mecz z I ligowa Odra Wodzisław, która bardzo surowo obeszła się z jubilatem, gromiąc go 13:1. Klub został odznaczony Złotą Honorową Odznaką PZPN, a liczne grono działaczy i zawodników uhonorowano okolicznościowymi medalami i statuetkami PZPN, Œl. ZPN, Zrzeszenia LZS i gminnymi.

Jeżeli chodzi o wyniki sportowe LKS Ruda Kozielska, to nie można zapomnieć o turniejach halowych.”Koziołki” prawie zawsze odgrywały w nich czołowe role, niejednokrotnie zwyciężając w rozgrywkach o Puchar Starosty Raciborskiego, a także w zawodach miedzy powiatowych.
LKS Ruda Kozielska także jako jeden z nielicznych klubów wydaje od roku 1992 klubowa gazetkę „SPORT-owy KOZIO- łek”. Jest ona dostępna dla kibiców na każdym meczu, a na zakończenie każdej rundy można w niej znaleźć opracowania i podsumowania rundy lub całego sezonu. Inicjatorem i wydawca „Koziołka” jest Węglorz Wojciech.

do góry więcej wersja klasyczna
Wiadomości (utwórz nową)
Brak nieprzeczytanych wiadomości